Przedszkolaki, czyli dzieci w wieku 4-6 lat to grupa, która chętnie uczy się nowych rzeczy, jest ciekawa świata i otaczających go spraw. Dzieci chętnie naśladują dorosłych oraz rówieśników i sprawdzają granice, które się im postawi. Dieta przedszkolaka powinna zapewniać prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy, poprzez dostarczanie wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.
1. Dziecko powinno spożywać 3 posiłki główne – śniadanie, obiad i kolację, oraz 2 posiłki dodatkowe – II śniadanie i podwieczorek. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola na 8-9 godzin, placówka powinna zapewnić 3 posiłki pokrywające 75% dziennego zapotrzebowania.
2. Posiłki powinny być podawane dziecku o stałych porach co 3-4 godziny, kolacja nie powinna być później niż 2 godziny przed snem.
3. Śniadanie dziecko powinno zjeść nie później niż 2 godziny od pobudki. Jeśli placówka znajduje się daleko od miejsca zamieszkania, warto podać dziecku kanapkę lub niewielki posiłek mleczny przed wyjściem z domu.
4. Dieta powinna zawierać produkty z każdej kategorii żywności (warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso i przetwory, ryby, mleko i produkty mleczne, tłuszcze) i być urozmaicone w każdej kategorii.
5. Podstawowym napojem w ciągu dnia powinna być woda mineralna. Przedszkolak potrzebuje dziennie ok. 1700ml płynów (w upalne dni i przy zwiększonej aktywności fizycznej oraz w czasie choroby – więcej).
6. Codziennie w diecie dziecka powinny znaleźć się przetwory zbożowe z pełnego przemiału, mleko i produkty mleczne oraz warzywa i owoce.
7. Chude mięso powinno być spożywane nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, drób bez skóry – 2-3 razy w tygodniu, natomiast ryba obowiązkowo 1-2 razy w tygodniu.
8. Przedszkolak może zjeść 3-4 jaja tygodniowo.
9. Do przyrządzania potraw należy korzystać z tłuszczów roślinnych i ograniczać udział tłuszczów zwierzęcych.
10. Porcję owoców w ciągu dnia można zamienić na porcję soku ze świeżych owoców.
11. W diecie przedszkolaka unikamy dosalania potraw, dosładzania potraw i napojów, słodyczy, ostrych przypraw i marynat, sztucznych barwników i konserwantów.
12. Dzieciom nie podajemy surowego mięsa, surowych owoców morza, serów pleśniowych oraz surowego jaja i niepasteryzowanego mleka.
13. Porcje podawane dziecku powinny zaspokajać jego głód, ale nie powodować przekarmiania.
Masz pytania? Śmiało, chętnie odpowiem 🙂