Jak nie marnować jedzenia?

Wyrzucane na śmietnik resztki jedzenia to dzisiaj częsty widok i niestety nie napawa on optymizmem. Tak marnujące się jedzenie to problem zarówno natury ekonomicznej, jak i etycznej. Bo po pierwsze to, co niezjedzone, jest przysłowiowymi pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. No a po drugie – podczas, gdy jedni jedzenie wyrzucają, inni łakną go, bo chodzą głodni. Warto więc zadać sobie pytanie, jak nie marnować jedzenia? W jaki sposób zadbać o swoje zakupy, a później posiłki, aby nie musieć samemu niczego wyrzucać.

Świadomość ekologiczna

Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, jest zwiększenie świadomości ekologicznej. A ta wiąże się nierozerwalnie z procesem produkcji i przetwarzania. Każdy produkt, który trafia do domu, przez takie procesy musiał przejść. A te wpłynęły na środowisko w taki, a nie inny sposób. Uświadamiając to sobie, łatwiej jest ograniczyć się z zakupami do tych produktów, które rzeczywiście są potrzebne i będą zjedzone.

Świadome zakupy

Warto chodzić zawsze z listą, na której powinny znaleźć się składniki potrzebne do zaplanowanych posiłków. To właśnie one są kolejnym sposobem na to, jak nie marnować jedzenia. Zaplanowane wcześniej menu pozwala zawsze wykorzystać produkty optymalnie.

Co w sytuacji, jeśli po obiedzie, czy kolacji coś zostało?

Wtedy warto albo to zamrozić, albo zastanowić się, jak wykorzystać resztki. Jeśli mają one charakter mięsny, doskonale sprawdzą się na kanapkach, domowej pizzy z patelni, czy jako farsz do pierogów. Gotowane czy surowe warzywa mogą natomiast być wykorzystane do sałatki, czy po zmiksowaniu jako baza do sosu. A co z chlebem? Ten zawsze można zostawić na tosty lub wysuszyć go, a następnie zrobić z niego bułkę tartą.
Ogólnie rzecz biorąc, jest wiele sposobów na to, aby nie marnować jedzenia. Na nic one jednak się zdadzą, jeśli człowiek nie uświadomi sobie, jak ważne jest, aby nauczyć się je oszczędzać. Tylko wtedy dobre nawyki wchodzą w krew i zmiany zaczynają być widoczne gołym okiem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

słów o mnie

Według mnie odżywianie to nie dieta polegająca na kilkutygodniowych wyrzeczeniach, lecz długofalowa zmiana przynosząca trwałe efekty, lepsze samopoczucie i zadowolenie z jedzenia!